Wizytówki online

Historia wizytówek

Wizytówka odgrywa ogromne znaczenie w ówczesnym świecie. Niebywałe, że jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy powstała, nikt nie podejrzewał, że w tak znaczący sposób wpłynie na dzieje ludzkości.

Skąd wzieły się wizytówki?

Marco Polo

Marco Polo

Gdzie, zatem wizytówka pojawiła się po raz pierwszy? Który kraj przyczynił się do jej powstania? Odpowiedz nasuwa się sama, a mianowicie ślady istnienia biletu wizytowego pojawiły się po raz pierwszy na Dalekim Wschodzie a dokładniej mówiąc w Chinach. Historia wskazuje, iż było to w epoce średniowiecza, czyli w XV wieku.

Początkowo praktykowano jedynie ręczne sposoby jej tworzenia. Oczywiście był to dość pracochłonny proces, ale dzięki niemu wizytówka zyskiwała niepowtarzalny wygląd.

Chiny stały się wzorem do naśladowania dla całego świata.

Najwcześniej nowe wzorce zostały przejęte w Europie. Możemy to zawdzięczać przede wszystkim wybitnemu wenecjaninowi Marco Polo, który będąc podróżnikiem przebywał przez jakiś czas między innymi w Chinach. Wówczas otrzymał od Mandarynów pisane ręcznie na papierze ryżowym lub jedwabiu bilety wizytowe. Wydarzenie to wpłynęło w znaczący sposób na dalszy rozwój wizytówek.

Kiedy wizytówki pojawiły się w Europie?

W Europie wizytówki rozpowszechniły się dopiero w czasach nowożytnych. Szczególnie na uwagę zasługuje ich rozwój we Francji, za panowania Ludwika XIV. Początkowo przyjmowały one proste, niczym niewyróżniające, się od siebie formy. Przeważnie były wykonane z klasycznego, białego kartonu z własnoręcznie wpisanym nazwiskiem oraz miniaturą wykonaną przez artystę. Niedługo potem owe miniatury zostały zastąpione poprzez bogatszą i ciekawszą grafikę, przedstawiającą ozdobne ornamenty, scenki humorystyczne lub widoki posiadłości. Tym sposobem, proste niegdyś wizytówki stawały się swoistymi dziełami sztuki. Nie do pomyślenia było wówczas, aby pochodząc z zacnej rodziny nie posiadać bogatej i ozdobnej zarazem wizytówki. Arystokraci prześcigali się wręcz w pomysłach, gdyż każdy pragnął wyróżnić się spośród całej rzeszy społeczeństwa, posiadając jedyne w swoim rodzaju bilety wizytowe. Ten niewielki kartonik świadczył, bowiem o prestiżu i był zarezerwowany tylko dla wybranych.

Wizytówka Kaiser Wilhelm

Wizytówka niemieckiego Kaiser'a Wilhelm'a

Wizytówka Johann van Beethoven

Wizytówka Johann van Beethoven

W Polsce wizytówki upowszechniły się dopiero pod koniec XVIII wieku, podczas obrad sejmu czteroletniego. Wówczas wyglądały nieco inaczej niż wyglądają dzisiaj. Wizytówki te były większe, ozdobione ramką oraz zawierające wyłącznie nazwisko i tytuły.

Styl wizytówek

Przez wiele długich lat wizytówka ulegała istotnym zmianom pod względem formy, treści czy wyglądu. Jednocześnie zyskiwała na popularności i wartości niemal na całym świecie.

Na uwagę zasługuje również fakt, iż początkowo na biletach wizytowych zamiast adresów zamieszczane były mapki, określające lokalizacje danego miejsca. Umożliwiało to szybkie odnalezienie punktu docelowego.

Funkcje wizytówki

W czasach ówczesnych wizytówka pełniła nieco inne funkcje niż obecnie. Przede wszystkim stanowiła identyfikację i uwiarygodnienie konkretnej jednostki. W ten prosty sposób można było dowiedzieć się o właścicielu, jego osobowości czy zainteresowaniach.

Wizytówki tworzone w tamtych czasach były niezwykle fantazyjne, uzupełnione cytatami czy sentencjami. Bogata grafika i ciekawa forma to ich cechy charakterystyczne. Proces wykonania takich wizytówek był jednak dość długotrwały i pracochłonny. Uzdolnieni artyści i rzemieślnicy poświęcali dużo uwagi i czasu, aby sprostać oczekiwaniom wymagających klientów. Właściciele musieli jedynie wpisać własnoręcznie swoje nazwiska. Tendencja ta praktycznie nie zanikła w czasach współczesnych. Z dawnej wizytówki pozostał, bowiem charakterystyczny, pochyły krój pisma, czyli tak zwana kursywa, uznawana obecnie za najbardziej elegancki styl.

Wraz z biegiem lat dochodziło stopniowo do upowszechniania wizytówek na całym świecie. W XVIII i XIX wieku w każdym lepszym domu znajdował się już zasobnik, w którym gromadzono karty gości, związane głównie z ich wizytami. Jeżeli na przykład ktoś składał wizytę i nie zastał gospodarza w domu, pozostawiał wówczas swój bilet wizytowy z załamanym, górnym, lewym rogiem. Oznaczało to, że właściciel biletu był osobiście.

Proces ten był dość popularny i znaczący wśród ówczesnych grup społecznych.

Wizytówki i fotografia

Kamera Anthony Style

Kamera Anthony Style (antiquewoodcameras.com)


Na rozwój wizytówek w niemałym stopniu wpłynęła również dziedzina fotografii. W 1854 roku André Disdéri, fotograf z Paryża, opatentował nową technikę, która dawała więcej możliwości w zakresie wizytówek. Coraz częstsze stawało się produkowanie biletów wizytowych, ozdobionych własnymi zdjęciami. Wizytówki takie były dwustronne, z jednej strony widniała fotografia właściciela natomiast z drugiej informacja o osobie czy zakładzie.

Przeważnie były one zarezerwowane dla jednostek z zacnych rodów, gdyż nie była to tania inwestycja.

 

Wizytówka

Wizytówka starodawna #1

Wizytówka

Wizytówka starodawna #2

Źródło zdjęć: http://www.ephemera-society.org.uk/

Dalsze losy wizytówek

Pod koniec XVIII wieku Europie Anglii i Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się zmiany, które wpłynęły znacznie na rozwój i upowszechnienie wizytówek. Przede wszystkim zawdzięczamy ten proces, powstałej wówczas ‘klasie średniej’. Ręczne wykonywanie biletów wizytowych stawało się przeszłością, ustępując miejsca nowo powstałej metodzie produkcyjnej, którą był druk. Już na początku XIX wieku pojawiły się pierwsze wydrukowane seryjnie wizytówki (Włochy).

Wizytówka Charles Wright

Wizytówka Charles Wright

Wizytówka John Higgins

Wizytówka John Higgins (brooklynmuseum.org)

Wizytówka Leopold Schmidt

Wizytówka Leopold Schmidt (brewerygems.com)

Wizytówka Thomas Jaques

Wizytówka Thomas Jaques (jaqueslondon.com)

Od tego momentu wizytówka stała się elementem niezbędnym, pozwalającym na wymianę danych teleadresowych i nawiązanie kontaktów. Wraz z upływem lat pokaże nam zapewne jeszcze niejedno swoje oblicze, dostosowując się tym samym do rosnących oczekiwań społeczeństwa.